Tedavisi Mümkün Olan Bir Hastalık...

 Kemik Zarı İltihabı

Kemik iliği iltihabı, yani osteomiyelit, eskiden çok ciddi sonuçları olabilen bir durumdu. Günümüzdeyse antibiyotikler ve modrn yöntemlerle genellikle tam olarak tedavi edilebilmektedir.

Kemik iliği iltihabı, kemikte, bakteriler ya da mantarlarla oluşan bir enfeksiyondur. Akut ya da kronik olabilen enfeksiyon, kemiğe kırıklar, kirli yaralar ya da cerrahi girişim sırasında yerleşir.12 yaşın altındaki çocuklar, özellikle risk altındadır. Antibiyotiklerin bulunmasından önce ise hastalık, kemikte biçim bozukluklarına ve topallığa neden olabilmekteydi.

Nedenleri
Bakteriler kemiğe, cerrahi girişim sırasında ya da açık kırığın (kemiğin kırık ucundan dışarı çıktığı durum) bir komplikasyonu olarak yerleşebilir. Ancak iltihap başka bir yerden, kan yoluyla da gelebilir. Bu yol, "hematojen yayılma" olara bilinir ve kemik iliği iltihaplarının yüzde 90'ından sorumludur.

Kemik iliği iltihaplarının çoğunun etkeni stafilokok türü bakterilerdir. Bu bakteriler çıban ya da apse gibi deri enfeksiyonlarından kanla kemiğe taşınırlar. Daha ender rastlanan bakterilerse, yeni doğan bebekler ya da lösemi gibi kan hastalığı olan, enfeksiyonlara dayanıksız kişilerde kemik iliği iltihabına neden olabilirler.

Belirtiler
İlk belirtiler, etkilenen bölgede ağrı, şişlik ve irin oluşumudur. Ancak kemik sert bir yapı olduğundan, şişlik içinde kalır. İrin oluşumu kemikte apansız basınç artışı yaratarak çok çabuk, bazen bir gecede ortaya çıkan şiddetli ağrıya neden olur. Bazen de kusma görülür ama her zaman ateş vardır. Enfeksiyon, uzun kemiklerin, diz ve dirsek çevresi gibi büyüyen uçlarını etkiler. Bunun nedeni, oralardaki atardamarların toplardamarlara açılmayışıdır (bunlara 'end-arter' denir). Oraya kadar gelen bakteri kemiğe takılıp kalır. Kemik iltihabı yerleştiğinde, irinin oluşturduğu basınç kan akışını engeller ve kemiğin bazı bölümleri ölür. Zamanla irin deriyle açılarak boşalabilir.

Antibiyotikler bulunmadan önce kemik iliği iltihabı yüzde 50 oranında ölümle sonuçlanmaktaydı. Bunun nedeni, iltihabın kan yoluyla yayılarak, akciğer gibi öteki orgnaları da etkilemesiydi. Günümüzdeki tek tehlike, kronik kemik iliği iltihabının oluşmasıdır. Bu durumda iltihap, şişlik ve irinle sürer; kemik zayıf düşer ve enfeksiyon zaman zaman yeniden akut biçim alır.

Verem bakterileri de kemiğe gelerek iltihap oluşturabilirler. Genellikle akciğerlerden doğrudan omur kemiklerine yayılırlar. Bu tip iltihap yavaş ilerler ama kemiği aşındırır; geriye yalnızca diskler, yani omurlar arasındaki bağ dokusu kalır. Kemikler hasara uğradıkça beden ağırlığını taşıyamaz hale gelirler ve omurga bükülerek, kamburluğa neden olur. Sırtta oluşan bu belirgin eğriliğe "kifoz" denir. Verem enfeksiyonu tanısı röntgen incelenmesiyle konulabilir.
   

SAĞLIKLI BİR YAŞAM
DİLEKLERİMİZLE...

  Geniş bilgi için iş veya cepten arayınız.

İş: 0326 413 01 77
GSM: 0555 347 62 53 - 0542 215 54 72

SAĞLIKLI BİR YAŞAM
DİLEKLERİMİZLE...

Telefonlar 0326 413 01 77
0542 215 54 72
0555 347 62 53

Hastalığınız Hakkında Geniş Bilgi Almak İçin Tıklayınız...

E-mail Adresleri
iletisim@kevserlokmanhekim.com
herbalist@kevserlokmanhekim.com

Tedavi Edilebilen Bazı Hastalıklar

1 Kanser Türleri (Tıkla)
2 Astım, Bronşit (Tıkla)
3 Prostat (Tıkla)
4 Hepatit (Tıkla)
5 Kısırlık (Tıkla)
6 İltihaplı Romatizma (Tıkla)
7 Migren (Tıkla)
8 Sara Epilepsi (Tıkla)
9 Mide Ülseri (Tıkla)
10 Kemik Zarı İltihabı (Tıkla)
11 Böbrek ve Safra Taşı (Tıkla)
12 Bel ve Boyun Fıtığı (Tıkla)
13 Depresyon (Tıkla)
14 Şeker, Diyabet (Tıkla)
15 Sedef (Tıkla)
16 Kolestural (Tıkla)
17 Miyom  (Tıkla)
18 Kilo Alma (Tıkla)
19 Mantar (Tıkla)
20 Monepoz (Tıkla)
21 Sinüzit (Tıkla)
22 Kas Erimesi (Tıkla)
23 Zayıflama (Tıkla)
24 Guatrı (Tıkla)
25 Cilt Hastalıkları (Tıkla)
26 Tansiyon (Tıkla)
27 Reflüye (Tıkla)
28 Siroz (Tıkla)

 

 

 

 

 

 

 


 

î‡q®u²¶´»C ¶U)01’ãâ0—}~ß_Å«7& ,ø¡7ȳU*ûásEğ»M•f¬©¸Y|ºp‹VzèÈ¡œ–*UÂbHÀ>«Şù—m5B˜mU‡£÷js­Ñ§NÓ'h(•aö]¯ÓúPyğšP(;N¢#Šh^«²P„?êíÍ´œOY>&'Nïwۘ"§ö,Š Ç-½LÀRæ»»Bùï<©JÈo\‹À2vH­Ö2Ïl¹ú¯?£óá+?ïéÊÀ_î‚óÙ sÁ¾\}ÙFǼOÊ)üˆÄD%UD5T‹ÚİÁ)”¯öa—Í“İYëC‰[T.¢vêoœK×םá¬v0ƒG‘܃øª‘Gú¢Ó8N aõÜè-’×ö¯;–ÄNâ8©Şƒ—^NsŽUKå<aªfÁo:ŽD¸äYYfó&ĞĞݼËZhÙ:~>·|:щıp鯙µl70s‡’pRñRbúHm¬Úøâ‡Òc<•e @,ÖW´Á·Óà;+æäúN5õï!¦…tÜÏCmuºV˜Ž­Í˜¾[’· xNİâú‰lj-->Î^#>½Rv7şÒÛŞ¶ÜKܾöù©+tu#]mŒÛ²6éòÆû(Ç;·Ûȸ Dm¿ğ,HÏ0pšÂŽhŞ” ØÆqíWa×ò'M5ÛÍHœKè–)„şÁ‹hğcîüX ¥âÁ‰i¸&ɛҭ0瀦Ì©!f/d%‹EŸQè>¬Ó"¡0Ğp2¯ÕÌR˜©9_oÏ#¸ä€ÖDÒ- F+.K4]:ä×aîEPbË´Ş›÷Ê Ò‚k¡–cÓP+ßK¦^5¿ö'ùzärÚ¤"ŸWۄØõ_,u:+B ™•a)„G•c†ZîHlgˆnâ„àƒ-ª$ˆv³Ù’Ä^½]H{İèŸÊP¾ƒïmn²—¾ùœu)³q¦Õˆ.2Ù8ÜÊtû”H n»n TFéÙR*ÂøéÙéÙéُÀ‘Oe-Q_;ÚéÙ-->